Sektor budowlany Usługi 

Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Nawet gdy budowla ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, niewykluczone jest zagrożenie, iż z czasem ściany będzie penetrować wilgoć. Może się to zdarzyć też niespodziewanie z powodu podtopienia bądź w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a czasami pojawienie się wilgoci następuje stopniowo na skutek nieprawidłowo wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie domu – najpierw rozpoznanie przyczyn

Zawilgocenie murów nie oznacza od razu, że budynek nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim należy zacząć od wykrycia przyczyn powstawania wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak kuchnie, niewietrzone piwnice i łazienki wykwitająca na ścianach pleśń jest częściej następstwem przecieków z uszkodzonego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają użycia jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia poprawnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na terenach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty i ściany obiektu lub gdy zdarzyło się zalanie na skutek powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już zadaniem dla ekspertów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Zawodowcy, którzy posiadają rozległe doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoje działania od analizy genezy zawilgocenia i stanu podmokłych murów. Jest to baza do wyselekcjonowania słusznych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki pęcznieją i odpadają, a na ścianach pojawiają się plamy, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wody przez ściany. Po niezabezpieczonych murach z cegły woda wspina się w górę – nieraz nawet na parę metrów. Zdarza się to nierzadko, w szczególności w starych budynkach, jednak można na to zaradzić odtwarzając izolację poziomą ścian, która zastopuje podnoszenie się wody wzwyż. Kolejnym krokiem, rzecz jasna po właściwym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie murów wymaga niekiedy przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem doświadczonej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej mat bentonitowych, izolacji bitumicznej czy papy termozgrzewalnej, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej elastycznej lub mineralnej. W szeregu przypadków niezbędne będzie też naprawa łączenia izolacji ścian z izolacją innych elementów budowli, jak ściany żelbetowe, przepusty rur oraz dylatacje.

Powiązane wpisy