Sektor budowlany Usługi 

Konserwacja i wymiana okien zabytkowych – zleć to specjalistom

Dowiedz się więcej o oknach drewnianych zabytkowych.

Okna zabytkowe zwykle prezentują się znacznie lepiej niż te wykonywane współcześnie więc są niewątpliwą dekoracją obiektów. Względy wizualne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, a na ich cenę w dużym stopniu rzutuje również metryka. Podobnie jak pozostałe przedmioty zabytkowe, także okna muszą być remontowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samemu z wykorzystaniem kupionych w markecie materiałów. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są też uchylane, a to powoduje, że potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym można wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – materiału, jaki wykazuje mnóstwo mocnych stron, jednak wymaga częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Z tego względu tak istotne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Komu zlecić renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga dużych umiejętności – taki typ okna cechuje się bowiem zastosowaniem różnych, dziś już nieczęsto spotykanych, technologii. W związku z powyższym, także najlepsi specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym wypadku przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy