Sektor budowlany Usługi 

Komu powierzyć izolację fundamentów i dlaczego to niezbędne?

Zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć przenikająca mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity pleśni oraz grzybów za czasem odbiją się negatywnie na zdrowiu ich rezydentów.

Komu powierzyć wykonanie izolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, należy zlecić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale również w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w danym przypadku. Wszak wykorzystanie odpowiednich technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest też dogłębna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można sprawdzić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się zagrożenie podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, że po opadach fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Metody hydroizolacji fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich osłony przed wilgocią wykorzystuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która zablokuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów również wypada zlecić profesjonalistom, bowiem częstym błędem niewykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących warunków i metod aplikacji materiałów izolacyjnych) albo wykorzystanie ich tanich zamienników, nie posiadających podobnych własności wodochronnych. Niewłaściwe ukończenie prac czy wykorzystanie materiałów nieadekwatnych do poziomu obciążenia wilgotnością może powodować, że będzie ona nieskuteczna.

Powiązane wpisy