Sektor budowlany Usługi 

Hydroizolacja tarasu czy piwnicy – komu zlecić jej zaplanowanie?

W trakcie budowy dowolnego obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania trzeba zatroszczyć się o poprawne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do niepoprawnie albo w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich trwałość i potencjał izolacji cieplnej, a także spowodować rozrost niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Które elementy budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą przede wszystkim dachy, fundamenty, balkony, piwnice i tarasy, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi czy też wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy wskażą, jakie elementy wymagają ochrony przed wilgocią i jakiej techniki warto użyć w odniesieniu do poszczególnych segmentów konstrukcji. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z pustaka wypalanego, cegły czy dziurawki rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się też balkony.

Komu powierzyć wykonanie hydroizolacji?

Kluczowe jest, żeby projektowanie hydroizolacji, polecić kompetentnej ekipie, posiadającej wieloletnią praktykę w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, deweloperzy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze specjalistami podczas prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem uszczelek pęczniejących, węży iniekcyjnych, taśm PVC czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zamówienie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi naprawą, inwentaryzacją i uszczelnieniem przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.

Powiązane wpisy