Usługi 

Co trzeba wiedzieć o szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Pierwszym oficjalnym dokumentem w Polsce, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś definiuje ona ów termin i omawia, jak powinniśmy z nich korzystać. Według dokumentu dane osobowe to każde informacje, które umożliwiają rozpoznanie konkretnego człowieka bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zaliczyć możemy więc imię i nazwisko, adres czy wiek, lecz również tak zwane dane wrażliwe – m. in. informacje o ewentualnych wyrokach, wyznaniu czy chorobach. O ich bezpieczeństwo warto zadbać zwłaszcza dlatego, że dzięki globalnej sieci ich zdobycie i przetwarzanie okazuje się naprawdę proste.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Jedne dysponują wyłącznie danymi swoich pracowników, inne natomiast uzyskują dojście także do danych klientów. We wszystkich przypadkach specjaliści, którzy mają z nimi styczność muszą przejść odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego dowiedzą się, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę istotne, ponieważ po zauważeniu nieprawidłowości GIODO może nałożyć poważne kary – po pierwsze pieniężne, ale w skrajnych sytuacjach również więzienia.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich specjalistów zarządzających tego typu danymi – są to między innymi pracownicy kadr, do spraw rekrutacji bądź archiwów. W jego koszty wliczone są także materiały pomocnicze, dzięki którym kursanci łatwiej przyswoją wiadomości. Po zakończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zapewnić bezpieczeństwo danych, kursanci otrzymują odpowiednie świadectwa. Kursy z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu – zazwyczaj kończą się w tym samym dniu.

Powiązane wpisy