Ochrona zdrowia Usługi 

Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody leczenia okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, że nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jednak dostępne są środki, kompletnie eliminujące niemiłe doznania. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.

Powiązane wpisy