Technologie Usługi 

Charakterystyka urządzeń dla audio przewodników

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach popyt na usługi tradycyjnych przewodników pokaźnie zmaleje. Zamienią ich audioprzewodniki – nieduże urządzenia posiadające słuchawki i kilka przycisków, za pomocą których użytkownik może m.in. wybrać język. Urządzenia te odtwarzają nagrany przez lektora wykład uruchamiający się, gdy turysta stanie w wyznaczonym miejscu, dotyczący znajdujących się w nim zabytków. Gdzie zwykle używa się urządzeń do audioprzewodników? Czemu warto z nich korzystać?

Urządzenia do audio wycieczek – zalety

Podstawową zaletą audioprzewodników jest możliwość zwiedzania danego miejsca swoim tempie, bez konieczności dostosowywania się do grupy, co umożliwia dogłębne poznanie zwiedzanego zabytku. Jest to tym prostsze, że audioprzewodniki oferują opcje przewijania czy pauzowania tekstu. Poza tym niemal wszystkie modele są dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niepełnosprawnych, a możliwość wyboru wielu języków sprawia, że pośród zwiedzających mogą znaleźć się również turyści zagraniczni.

Gdzie używa się urządzeń do audio wycieczek?

Popularność tych urządzeń w naszym kraju nie jest jeszcze tak duża, jak na zachodzie. Nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie trudno dostępne – klienci do dyspozycji mają między innymi audioprzewodniki Movi. Wśród instytucji, które korzystają z urządzeń do audio wycieczek są przede wszystkim pałace i muzea (przykładowo Muzeum Powstania Warszawskiego), choć na ich zastosowanie decydują się również miejskie agencje turystyczne, użyczając je turystom zwiedzającym między innymi Toruń czy Łódź.

Powiązane wpisy