Usługi 

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Badania psychologiczne Bielsko Biała - usługi dostosowane do Twoich potrzeb

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest percepcja prędkości, podzielność koncentracji umiejętność szybkiej reakcji czy dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy