Usługi 

Badania operatorów konieczne tak samo jak badania kierowców

Zajrzyj w to miejsce jeśli chcesz zlecić badania operatorów Bielsko

Kiedy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi się im poddać. Obowiązek taki prawo nakłada również na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka konieczność i co jest badane?

Czy badania operatorów są konieczne?

Ustawa wyraźnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Ponadto, jeśli chodzi o warunki, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, złym widzeniem czy nie dość szybką reakcją. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i z tego powodu robienie tego rodzaju testów jest tak ważne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Sprawdza się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a także zdolność oceny odległości, prędkość reakcji i poziom koncentracji. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, używana jest też specjalna aparatura. Zwykle nie trwają one dłużej niż pół godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby badanej. Standardowo są to 3-4 lata, natomiast dla osób powyżej 50 roku życia – 1-2 lata.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy