Automatyka dla przemysłu Usługi 

Automatyka magazynowa – wózki i regały przemysłowe

Współczesne hale magazynowe mają nieraz ogromną powierzchnię i mieszczą tysiące sztuk produktów. To powoduje, że, aby utrzymać wysoką efektywność ich pracy, powinno się wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, która usprawnia procesy przechowywania, rozładunku i wysyłki przechowywanych dóbr. Pod tym pojęciem kryje się szereg udogodnień, pośród których istotne znaczenie mają wózki systemowe, transport poziomy oraz system regałów przesuwnych. Jak poprawiają one wydajność magazynów?

Automatyka magazynowa – transport poziomy i wózki systemowe

Jednym z największych wyzwań, z którym musiały się zmierzyć firmy spedycyjne, było uczynienie transportu materiałów wewnątrz magazynu szybszym, bezpieczniejszym i efektywniejszym. Obecnie jest to wykonalne dzięki technologiom takim jak wózki systemowe oraz transport poziomy. Pierwsze rozwiązanie polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, dzięki czemu możliwe jest redukcję szerokości alejek z 3 do nieco ponad 1 metra. Natomiast systemy transportu poziomego najczęściej składają się z dedykowanych zwrotnic oraz przenośników rolkowych, pozwalających na sterowanie ładunkiem.

Mobilne regały przemysłowe

Inną przeszkodą, z którą pozwala uporać się automatyzacja magazynu, jest mała powierzchnia. Jest on szczególnie dotkliwy w składach o niedużym metrażu, jak również w mroźniach i chłodniach. Rozwiązaniem okazują się być mobilne regały magazynowe. Dzięki ich zastosowaniu pojemność magazynu może zostać zwiększona o kilkadziesiąt procent, a trafienie do poszczególnych palet będzie niemal tak łatwe, co w przypadku zwykłych systemów regałów. Do przechowywania materiałów o niższej wartości, można również użyć automatycznych szaf magazynowych.

Powiązane wpisy