turystyka narciarska, skituryTurystyka i podróże 

Dla kogo skitury? O terenowej jeździe na nartach

Większość osób wyruszających w góry zimą, jedzie tam na ogół jedynie po to, żeby oddać się szusowaniu na nartach bądź na desce snowboardowej. Ale nie jest to jedyna forma wypoczynku, którą można uprawiać zimą w górach. Osoby, które chcą przekonać się, czy poradzą sobie z bardziej wymagającym fizycznie wyzwaniem, powinny chociaż raz w życiu uczestniczyć w wyprawach na rakietach czy też skiturach.

Trudne, jednak dające mnóstwo satysfakcji skitury

Turystyka na nartach przeżywa aktualnie swoisty rozkwit. Coraz więcej osób nie oczekuje już trywialnego odpoczynku w drewnianym, góralskim domku i przelotnego zjazdu z popularniejszych stoków. Ci, którzy chcą poznać góry bliżej, decydują się na doznawanie ich uroków podczas dość intensywnych, lecz dających mnóstwo satysfakcji wypraw skiturowych. Terenowa jazda na nartach jest jednakże rekomendowana tylko dla obytych w górach narciarzy, którzy poznali dobrze technikę jazdy i którzy potrafią też używać raków oraz czekanu. Czemu? Poruszanie się z dala od dostosowanych dla turystów szlaków, jest zwyczajnie daleko trudniejsze. Wymaga również posiadania lekkich nart i butów.

Gdzie udać się na skitury?

Skitury organizowane są w licznych pasmach górskich. Na starym kontynencie bardzo popularnymi destynacjami wśród entuzjastów skitur są niewątpliwie bułgarskie Riła oraz Pirin i włoskie Alpy, gdzie świetnie dadzą sobie radę również skiturowcy o umiejętnościach na średnim poziomie. Turyści z Polski nie są jednakże ograniczeni wyłącznie do skitur odbywających się na terenie naszego kontynentu – na nartach można zwiedzić łańcuch górski afrykańskiego Atlasu Wysokiego, gdzie są kapitalne warunki do tego typu wypraw. W trakcie takiej skitury najważniejszą atrakcją jest sposobność zdobycia szczytu Jabal Toubkal, który położony jest na wysokości ponad 4 tyś. metrów n.p.m. Osoby wahające się nad udziałem w tego typu przygodzie w górach, które nie wiedzą, czy jakaś wyprawa będzie odpowiednia do zdobytego przez nie doświadczenia, mogą liczyć na poradę instruktorów pracujących dla organizatorów skitur.

Siedziba:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy