Tematyka motoryzacyjna 

Bagażnik rowerowy na hak – garść podstawowych informacji

Kliknij tutaj, aby zamówić bagażnik rowerowy na hak 4 rowery Thule.

Budowa dróg rowerowych nie tylko w największych miastach, lecz także w wielu miasteczkach turystycznych w kraju i za granicą przyczyniła się do tego, iż pakując się na urlop rozmyślamy, czy zabrać ze sobą rower. Jeżeli nasz rower łatwo są się rozmontować, a przy tym jedziemy w pojedynkę, można wsadzić go do bagażnika. Problemy pojawiają się, gdy wyjeżdżamy w dużym gronie i chcemy zmieścić gdzieś kilka rowerów. W takim wypadku należy skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa – o czym trzeba wiedzieć?

Rowery da się przewieźć na dachu auta, montując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, bądź na platformie rowerowej instalowanej na haku. Zarówno pierwsza, jak i druga metoda pozwala na przewóz nawet do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, jednakże mają również parę wad. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa trudne przede wszystkim dla osób o niskim wzroście. Co więcej zamocowanie rowerów na uchwytach dachowych zwiększa wysokość auta, i o ile zwykle nie jest to przeszkodą w trakcie przejazdu pod niewysokimi mostami, bramami oraz kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność auta z uwagi na to, że jest on bardziej podatny na intensywne powiewy wiatru. Natomiast platformy rowerowe montowane na hak przedłużają auta, skutkiem tego kierowcy ich używający powinni zachować szczególną ostrożność podczas cofania oraz parkowania tyłem pojazdu. Jednoślady umieszczone na platformie w wielu przypadkach także wychodzą poza szerokość samochodu, a to może przeszkadzać w wymijaniu innych uczestników ruchu na ciasnych drogach.

Bagażnik na rower na hak – na co zwrócić uwagę przed jego kupnem?

Decydując się na nabycie platformy na rower na hak wypada wcześniej wziąć pod uwagę parę kwestii. Nie jest to najtańszy sprzęt, dlatego trzeba już na początku określić jaką ilość rowerów docelowo będziemy chcieli przewieźć. Platforma rowerowa od uznanego producenta, przykładowo od Thule, będzie służyła nam lata i gdy nabywamy ją w celu wzięcia jej na rodzinne podróże, warto wybrać taką, na której pomieścimy 3 albo 4 jednoślady. Innym ważnym czynnikiem jest sprawdzenie całkowitej wagi rowerów – przed kupnem bagażnika powinno się upewnić się czy udźwignie on obciążenie jakie chcemy na nim zawiesić. Dowiedzmy się również jak mocowane są rowery do platformy na hak. Więcej mocowań utrzymujących jednoślad w miejscu obniża ryzyko jego przemieszczenia się w czasie podróży, grożące możliwym porysowaniem karoserii. W razie niepewności, która platformę rowerową zamówić, zalecamy skonsultować się z przedstawicielem sklepu oferującego taki sprzęt.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy