Sport, rekreacja, hobby Turystyka i podróże 

Wyprawy w góry – nie tylko Tatry

Wyprawy - ta niezwykła oferta Was usatysfakcjonuje

Coraz więcej osób wykorzystuje swój czas przemierzając górskie szlaki. Zazwyczaj zaczynają od szlaków wytyczonych w polskich Tatrach, wraz z upływem czasu jednak zaczynają poszukiwać czegoś więcej. Poszukują nowych wrażeń – ich pragnieniem stają się wycieczki w coraz wyższe góry. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty położone w oddalonych od naszego kraju miejscach stają się aktualnie możliwe.

Wyprawy w góry wysokie – jak się zorganizować?

Obecnie przed amatorami górskich wędrówek otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy nasze krajowe i słowackie Tatry, ale także najwyższe wzniesienia Meksyku, Afryki oraz Azji. Z całą pewnością wielkim ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest obecność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Elbrus czy Kazbek. Rzecz jasna pomoc agencji mnóstwo upraszcza, ale jej instruktorzy nie zdobędą szczytów za nas. Niezbędna jest sprawność fizyczna, która pozwoli nam wytrzymać wielogodzinną wędrówkę z naprawdę ciężkim, ważącym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z odpowiednią do warunków górskich odzieżą i specjalistycznym wyposażeniem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawiane są biorącym udział w wyprawie?

Od każdego, kto podejmuje decyzję o wzięciu udziału we wspinaczce górskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninabądź Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w zbliżonych do tego typu ekspedycjach, ponieważ im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz poruszania się w grupie, której członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to wymogi, które powinno się bezwzględnie spełnić. Nie możemy zapomnieć także, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Liczy się zatem doświadczenie pracy w grupie. W czasie wyprawy górskiej konieczne jest stu procentowe dostosowanie się do decyzji podejmowanych przez lidera grupy.

Siedziba:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy