W jakich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie szalunków?
Chcesz kupić szalunki Kraków? Skieruj się tutaj
Szalunki to to konstrukcja tymczasowa, którą w przeważającej liczbie przypadków robi się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna odznaczającego się słabszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów , które są metalowe, ale takie działanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje wymaganą formę. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Wykorzystując szalunki, można również solidnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.
Szalunki – jak się je robi?
Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zalany solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest użycie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zastygnie. Zazwyczaj potrzeba na to od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robi się między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Mają więc bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak sprawnie.
Szalunki – jakie moduły niezbędne są do zrobienia szalowania?
Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są także specjalne dźwigary i podpory. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takim wypadku wyjściem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary i sklejkę.
Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków
Mob.: +48 690 999 204
E-mail:
[email protected]