Sektor budowlany 

Tarcica – ważna nie tylko w budownictwie

Tarcica to produkt drzewny który ma bardzo ważne zastosowanie zwłaszcza w przemyśle budowlanym, a ponadto w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej stosowania wydatnie wpływa fakt, że produkt ten znaleźć można w różnych rodzajach, które determinują wymiary wyrobu.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, sucha i mokra

Tartaki oferują swym klientom różne rodzaje tego wyrobu. Przede wszystkim znaleźć można tarcicę suchą oraz mokrą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia uprzednio przetartego za pomocą pilarek okrągłego drewna. By zmniejszyć jej wilgotność, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Ma to na celu nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, lecz również pożądanych właściwości, za jakie odpowiedzialny jest poziom wilgotności. Przy wytwarzaniu tarcicy mokrej zaś proces ten nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się również na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak łatwo można wywnioskować, ten pierwszy rodzaj to tarcica poddana określonemu zabiegowi mechanicznemu, w wyniku którego wszystkie jej płaszczyzny są wygładzone. Tarcica nieobrzynana ma zaś obrobione tylko dwie powierzchnie równoległe. Ponadto możliwe jest wytwarzanie tarcicy w różnych rozmiarach. Z podstawowej postaci tarcicy powstają między innymi deski, łaty, bale, belki czy listwy.

Do czego wykorzystywana jest tarcica?

Wysokiej jakości tarcica, wykonana z dobrych gatunków drewna i poddana pieczołowitej obróbce, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie niezbędne są wysokie walory wizualne oraz doskonałe parametry techniczne. Zaś tarcica niższej jakości używana jest głównie w przemyśle papierniczym, a także w budownictwie, najczęściej do produkcji konstrukcji budynków i więźb dachowych.

Powiązane wpisy