Sektor budowlany 

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Jeśli chcesz nabyć szalunki Kraków, koniecznie sprawdź sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, zwane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Najczęściej wykorzystuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtenczas są one konieczne do tego, aby nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie prześwitów na drzwi, bramy oraz okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Szalunki z metalu, sklejki bądź drewna

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ albo desek drewnianych, która po rozebraniu może zostać wykorzystywana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większość inwestorów i wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, metalu bądź sklejki, a także łączyć w sobie dwa lub trzy surowce. Zazwyczaj jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a całą konstrukcję łączą głowice ze stalowe lub aluminiowe, łączniki, belki i narożniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy warto?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które zazwyczaj oferują inne usługi i inwestorów, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt. Nabycie wszystkich modułów koniecznych do złożenia szalunku byłoby całkiem odpowiedzialne finansowo . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy