Sektor budowlany 

Izolacja fundamentów – techniki i materiały

Fundamenty to niewątpliwie kluczowe części budynku. Jeśli będą uszkodzone staną się niebezpieczeństwem dla całego budynku. Największym zagrożeniem dla fundamentów jest wilgoć, która może prędko je uszkodzić, zaś efekty tego będą odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Aby się przed tym zabezpieczyć należy już na etapie projektowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą potrzebne kosztowne oraz bardzo złożone prace naprawcze. Rezultaty mokrych ścian są szczególnie widoczne na najniższych kondygnacjach budynku. Jak jednak je odróżnić? Które metody pozwolą na ich uniknięcie?

Przed jakimi rzeczami zabezpiecza izolacja fundamentów?

Jak już wspomnieliśmy, zawilgocenie może okazać się bardzo niebezpieczne dla budynku. Gdy wilgoć podniesie się do ścian, początkowym symptomem będzie łuszczenie tapet, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Naprawdę szybko wszak mury zaczynają toczyć grzyby i glony, a te potrafią być bezpośrednim niebezpieczeństwem dla zdrowia lokatorów budynku. Naprawdę groźne są dla osób z uczuleniami i chorobami układu immunologicznego, bo u nich niekiedy skutkują także śmiercią. To z tego względu tak ważne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wody. Które metody na to pozwalają?

Izolacja fundamentów – jak się ją wykonuje?

Odróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – poziomą i w pionie. Pozioma zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci i niszczeniem ścian. Ostatnia natomiast chroni fundamenty przed deszczem i wodą gruntową. W zależności od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia stosowana jest w szczególności na terenach, gdzie często obserwuje się powodzie. Istotne jest także to, jakie materiały będą zastosowane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie warto wybierać produkty uznanych producentów.

Powiązane wpisy