dźwigar, dźwigarySektor budowlany 

Charakterystyka dźwigarów i ich zastosowanie

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na wielu budowach. Z ich wykorzystaniem możliwe jest modelowanie odpowiedniego kształtu ścian wylewanych z betonu, jak również wykonanie w nich otworów na okna i drzwi. Szalunki okazują się również niezastąpione przy budowie sufitów – wtedy ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich wykorzystania budowa jakiegokolwiek obiektu wielokondygnacyjnego byłaby niewykonalna. Dźwigary sprawiają, że sklepienie nie zapada się natychmiast po wylaniu i jest w stanie zastygnąć. Z jakich materiałów wykonuje się dźwigary? Jak można je zdobyć?

Z z jakich surowców produkowane są dźwigary?

Dźwigar narażony jest na znaczne, sięgające kilkudziesięciu ton obciążenia. Stąd jego głównym przymiotem jest wytrzymałość. W największym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość wykonania oraz typ użytych w tym celu materiałów. Powinny one być starannie dobrane i wypróbowane pod kątem wytrzymałości na spore obciążenia. Najodpowiedniejszym materiałem okazuje się lite drewno takich drzew jak topola, buk, olcha i sosna. Niesłychanie ważne jest też odpowiednie zaimpregnowanie dźwigarów, które uchroni je przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci, klejów i innych ciekłych chemikaliów używanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio zagrażają strukturze drzewa.

Dźwigary – wynająć czy lepiej posiadać własne?

Firmy, które na co dzień parają się budową wielokondygnacyjnych obiektów mają własne dźwigary. Ich kupno i przechowywanie generuje jednak pewne koszty. Szczęśliwie przedsiębiorstwa, które tylko okazjonalnie akceptują zamówienia tego typu, mogą uniknąć nadmienionych przeszkód. Dobrym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również pozostałych modułów szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy