Bezpieczeństwo i ochrona Robienie zakupów 

Rodzaje butów ochronnych

Klapki piankowe kupisz na https://tinyurl.com/yjwzvbr8.

Może się wydawać, iż w czasie pracy w zakładzie produkującej żywność, na linii produkcyjnej bądź na placu budowy, kluczowa będzie osłona dłoni – w końcu to one są najbardziej zagrożone uszkodzeniem, bo są podstawowym instrumentem pracy. Tymczasem równie nieodzowne jest również zabezpieczenie stóp, w związku z tym w wielu gałęziach przemysłu wymagane jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego obuwia ochronnego.

Buty ochronne zamów po zidentyfikowaniu wszelkich prawdopodobnych ryzykownych sytuacji

Charakter różnorodnych zawodów sprawia, iż osoby, które się się ich podjęły, każdego dnia wystawione są na ciężkie rany stóp i nóg. Groźne sytuacje przydarzają się także w zakładach pracy, w których otoczenie wykonywania obowiązków jest względnie bezpieczne, więc nie należy zaniedbywać nakazu pełnej ochrony ciała zatrudnionych. Zależnie od swoich charakterystycznych cech buty ochronne zabezpieczają przed czynnikami termicznymi, atmosferycznymi, biologicznymi, chemicznymi lub mechanicznymi. W sprzedaży dostępne są także buty ochronne chroniące przed możliwym porażeniem prądem, elektrostatyczne oraz antystatyczne. Zarówno buty robocze, jak i ochronne, aby zasłużyć na to określenie, muszą spełniać liczne normy oraz otrzymać atesty. Definiując wariant butów ochronnych, które będą wymagane do bezpiecznej pracy na danym stanowisku, pracodawca powinien uprzednio oszacować nie tylko te już występujące, lecz także wszelkie potencjalne ryzyka z nim powiązane, a w następnej kolejności zamówić obuwie, które zmniejszy niebezpieczeństwo ciężkiego urazu kończyny dolnej w każdej z tych sytuacji.

O czym świadczą symbole znajdujace się na poszczególnych rodzajach obuwia ochronnego?

Buty ochronne dzielą się na 3 nadrzędne kategorie:
1. obuwie zawodowe (symbol “O”, zgodne z normą PN-EN ISO 20347, są to buty bez podnoska, które chronią kończynę dolną w stopniu umiarkowanym);
2. obuwie ochronne (symbol “P”, norma PN-EN ISO 20346, są to buty z podnoskiem zabezpieczające palce przed ciosem z siłą do 100 J);
3. obuwie bezpieczne (symbol “S”, zgodne z normą PN-EN ISO 20345, są to buty z podnoskiemdobrze zabezpieczające palce stopy nawet przed uderzeniem z siłą 200 J).

Jakie inne znaki znajdziemy na butach ochronnych oraz co one określają? Na przykład:
– symbol SRC – to ochrona przed poślizgiem na podłożu ceramicznym, jak również ze stali;
– symbol CR – to wytrzymałość na przecięcia;
– symbol C – świadczy, że to obuwie prądoprzewodzące;
– symbol A – to obuwie antyelektrostatyczne
a to zaledwie niektóre przykłady.

W ofercie Global Food Hygiene, który jest krajowym producentem obuwia ochronnego, dostępne jest obuwie bezpieczne oraz zawodowe zarówno ochraniające samą stopę (m.in. wygodne klapki piankowe, zapewniające prawidłowy przepływ powietrza, albo niskie i wysokie trzewiki do wyboru bez i z podnoskiem kompozytowym), jak i kalosze z gumy, piankowe oraz z PCV, zabezpieczające kończynę dolną aż po kolano.

Siedziba:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy