Robienie zakupów Wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie 

Płyn do kominków – ekologiczne i bezpieczne paliwo

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy da się nim ogrzać mieszkanie? W tym wpisie spróbujemy przybliżyć Ci najistotniejsze informacje, jakie należy znać o działaniu i użytkowaniu paliwa do biokominków.

Czym jest biopaliwo do kominków?

Paliwo do biokominka to substancja powstająca na bazie alkoholu, najczęściej etanolu. Biopaliwa z wysokiej jakości zawierają bioetanol, który produkowany jest z surowców roślinnych, dzięki czemu są biodegradowalnym, odnawialnym paliwem, a na dodatek są zupełnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W toku spalania się płynu nie wydziela się dym, a więc żadne substancje smoliste nie są emitowane do atmosfery. Wyzwala się tylko para oraz dwutlenek węgla w bezpiecznej dla ludzi dawce. Jednakże z powodu emisji dwutlenku węgla nie można instalować biokominków w pomieszczeniach, w których jest zamknięty obieg powietrza lub słaba cyrkulacja. Wybierając płyn do kominków koniecznie sprawdźmy, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bowiem wtedy będziemy mieć pełne przekonanie, że produkt jest bezpieczny. Na zbiorniku biopaliwa winny być wyszczególnione informacje o jego składzie, dlatego jeśli wytwórca nie ujawnia tych danych, a przy tym nie widzimy nadmienionego wcześniej certyfikatu, wybierzmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się wyższą jakością, bowiem na ich cenę składają się wydatki poniesione przez producenta na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze zidentyfikować płyn do biokominka niskiej jakości? W trakcie jego spalania wydzieli się przykry zapach, pojawi się dym lub na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Na jak długo wystarcza biopaliwo do kominków?

Biopaliwo do biokominka spala się bezwonnie, jakkolwiek istnieje wiele dodatków aromatyzujących, które można do niego dolać, aby emitowane podczas jego wypalania ciepło rozprzestrzeniło po mieszkaniu również wybraną przez nas woń. Na ile godzin wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa starcza się od 3 do 6 godzin, jednak tempo spalania zależy głównie od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można regulować. Biopaliwo do biokominka najczęściej można kupić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli zdecydujemy się na duży biokominek, którego nadrzędnym zadaniem ma być ogrzanie wnętrza, będziemy musieli zaopatrzyć się w pokaźne ilości płynu. Jeśli natomiast biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i korzystamy z niego okazjonalnie, odpowiedniej wybrać zbiorniki o małej objętości. Pamiętajmy, że biopaliwo do kominków to produkt palny, zatem najlepiej posiadać w domu tylko taką ilość jaka jest potrzebna do bieżącego wykorzystania.

Powiązane wpisy