Literatura młodzieżowa i korzyści jakie może przynieść jej czytanie
Kup książki młodzieżowe na www.motyleksiazkowe.pl.
Młodzież urodzona w XXI wieku ma coraz rzadszy kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę na tablecie, w telefonie bądź w telewizorze, a po książkę zwykle sięga dopiero wtedy, gdy jest to lektura szkolna. I również przez przymus poznawania starszych tekstów literackich dla szeregu licealistów czytanie dla rozrywki staje się niezrozumiałym konceptem.
Literatura młodzieżowa – książki intrygujące młodszą generację odbiorców
Ludzie młodzi nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Na rynku jest sporo literatury dla młodzieży zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy poruszają kwestie i opowiadają historie ciekawe dla młodszego pokolenia czytelników. Ta kategoria literatury otrzymała własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści pisane dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści dla młodzieży sięgają do licznych gatunków literackich: są tu m.in fantastyka, horrory i romanse. Ale wszystkie te lektury łączy odwołanie się wyraźnie do generalnych doświadczeń nastolatków. Historie te mówią więc o poznawaniem własnej tożsamości, relacjach z rodzicami, pierwszych miłościach, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni czy znajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury dla młodzieży pomaga młodzieży poczuć, że inni też mają jednakowe problemy w okresie dorastania.
Czy warto namawiać Lektura literatury młodzieżowej z biegiem lat przynosi korzyści
Polecamy podsuwać młodzieży inspirujące ją powieści, dlatego że rozbudzenie w nich chęci czytania dla przyjemności z czasem daje sporo korzyści. Osoba, która regularnie oddaje się lekturze posiada szersze słownictwo i lepiej radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co bezspornie upraszcza zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Jednak poznawanie dylematów innych osób w tym samym wieku to również metoda na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i osobistych potrzeb. Co ważne, opiekunowie pod żadnym pozorem nie powinni żartować sobie z zainteresowań dziecka. Jeżeli więc nastolatek częściej czyta historie o wilkołakach lub superbohaterach nie komentujcie, że to niedorzeczne i dajcie mu się nimi cieszyć!
Siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa