Robienie zakupów Tematyka motoryzacyjna 

Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Sprawdź, gdzie zamówić łańcuch na opony

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak jednak typy łańcuchów na koła znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi, grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują przede wszystkim stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie auta z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy