Robienie zakupów Wyposażenie wnętrz 

Idealny kolor rolet do Twoich wnętrz

Przeszukując asortyment sklepów z roletami, łatwo zauważysz, że sprzedawane są w kilkunastu kolorach. Na jaką barwę się zdecydować? Istnieje kilka zasad, wartych poznania przed zakupem nowej osłony na okna. Skorzystaj z naszych informacji i dobierz dla siebie rolety w perfekcyjnym kolorze!

Jakie kolory rolet dobrać?

W przedmiocie kolorów rolet istnieją trzy główne nurty: minimalizm, kontrast i dopełnienie. Minimalizm polecany jest zwolennikom prostych, czystych pomieszczeń, z małą liczbą ozdobnych bibelotów i dodatków. Przynależysz do tej grupy? Wybierz rolety w odcieniu beżowym, piaskowym, écru lub szarym. Neutralna kolorystyka nie będzie się wyróżniać, a rolety będą tłem dla reszty dodatków w pokoju. Następny trend to potęga kontrastu. Dla podstawowych kolorów: niebieskiego, żółtego i czerwonego przeciwstawne będą odpowiednio: pomarańczowy, fioletowy i zielony. Jeżeli masz ściany albo meble w niebieskim kolorze, to przeciwstawny im będzie najmocniej dodatek – przykładowo rolety – w kolorze pomarańczowym. Ostatni nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dobierz do głównej dla tego pomieszczenia barwy. Masz salon w odcieniach zieleni? Wybierz więc rolety w takim kolorze.

Wpływ barw na nastrój

Według najbardziej ogólnej zasady wpływu barw na samopoczucie człowieka, kolory zimne wyciszają, natomiast ciepłe rozbudzają. Jaskrawy żółty pobudzi nasze kreatywne myślenie – użyj tej barwy w swoim gabinecie albo pokoju dziecięcym. Zielony kolor to równoznacznik harmonii i odpoczynku – zda egzamin w salonie i tam, gdzie wypoczywasz. Wprost idealny do sypialni jest uspokajający kolor niebieski. Lubisz czerwień? Wystrzegaj się jej na dużych powierzchniach, bo może prowokować agresywne zachowania oraz eskalować napięcia i drażliwe sytuacje. Wykorzystuj ją wyłącznie w drobnych dodatkach – roleta w tym kolorze, ozdobne poduszki lub obraz na ścianie w zupełności wystarczą, by ożywić wnętrze.

Powiązane wpisy