Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia
Sprawdź, gdzie zamówić kantar
Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, bowiem wyłączną różnicą między tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dopasowany do rozmiaru i profilu głowy zwierzęcia, jak również nie powodować u niego obtarć. Jak zatem wybrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego atrybuty powinno się zwrócić uwagę?
Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy, a może podszywany?
W sklepach znajdziemy przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe oraz podszywane. Te pierwsze, nazywane również halterami, są rekomendowane ze względu na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany albo taśmowy. Znacznie większą wygodę dają kantary podszywane – na przykład naturalnym albo syntetycznym futerkiem, które można odpinać celem konserwacji. Kantar tego typu doskonale chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas tresury albo spacerów.
Kantary – które dla kucy a które dla hanowerów?
Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Następny to shetty (0), którego używają właściciele pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został natomiast opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie m.in. dla koni półkrwi arabskiej, huculskich, wielkopolskich oraz hanowerów. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak shire albo konie belgijskie).
Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]