Rachunkowość i finanse 

Jakie firmy mogą skorzystać z faktoringu?

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych obecnie usług bankowych. Jest adresowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które wykorzystują odroczone czasy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie partnerów do bezzwłocznego uregulowania należności. Poza tym jest to również najlepsze rozwiązanie dla firm potrzebujących kolejnych sposobów sfinansowania kosztów związanych z inwestycjami. Na czym zatem polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak efektywny? O czym muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na ów sposób pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się możliwych problemów związanych z faktoringiem?

Na jakich zasadach opiera się faktoring?

Faktoring zwykle utożsamiany jest przede wszystkim z cesją zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W istocie okazuje się on połączeniem rozmaitych rodzajów umów, a wykup długów będzie tylko jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, a więc przedsiębiorstwa. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu także inne usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz porady biznesowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają postanowienia prawa cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Jak wybrać odpowiedni faktoring dla biznesu?

Propozycje poszczególnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy naprawdę zróżnicowane. Aby ustrzec się pomyłek, których skutkiem mogą okazać się duże straty, należy dobrze przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne będą wtedy odpowiednie kwalifikacje, których często po prostu nie posiadamy. Dlatego znalezienie faktoringu dobrze omówić z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda dodatkowy koszt, jednak zazwyczaj okazuje się, iż w ten sposób ustrzeżemy się problemów.

Powiązane wpisy