Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML
Kliknij w to miejsce, jeżeli szukasz szczegółowych wiadomości o fakturach ustrukturyzowanych.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie przedsiębiorcom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktury ustrukturyzowane – plusy tego rozwiązania
Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle sformułowaną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania praktycznie mało co mówi człowiekowi, który nie wie jak go rozszyfrować, natomiast dla przystosowanego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu będzie doskonale klarowny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę obojętnie jakich aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to istotna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie spotykały się z przypadkami niepoprawnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają ewentualność błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System e-Faktur – dalsze uszczelnienie systemu podatkowego
Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm m.in. wcześniej dostaną zwrot VAT, nie są zobowiązani przekazywać pliku JPK_FA, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (system zachowuje dane o nich przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego oraz od towarów i usług. Co istotne, obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednak trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]