Ochrona zdrowia 

Zajęcia na basenie – nauka pływania dla dzieci

Rodzice pragną dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze, dlatego warto zacząć wspomaganie rozwoju niemowlęcia jak najwcześniej. Idealnie do tego celu nadaje się pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla niemowląt cieszy się bardzo dużą popularnością. Jednak czy przynosi to jakiekolwiek korzyści? Od jakiego wieku można z maluchem rozpocząć zajęcia na basenie? Udzielimy odpowiedzi na te zagadnienia.

Nauka pływania dla dzieci – jakie korzyści daje dzieciom?

Naukę pływania dla dzieci, która teraz dostępna jest w większości wielkich miast takich, jak Kraków, Warszawa czy Poznań, można zacząć już w trzecim miesiącu życia malucha. Niezbędna jest jednak uprzednia konsultacja z pediatrą, który powinien potwierdzić, że w przypadku danego malucha nie mają miejsca żadne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko ekscytującą zabawę dla niemowlaka, ale też wspiera jego prawidłowy rozwój. Zajęcia na basenie wzmacniają układ oddechowy i układ krążenia, stymulują także rozbudowę układu mięśniowego i uczą maluchy świadomości swojego ciała. Skutecznie odciążają też układ kostno-stawowy, co w późniejszym okresie życia ma wielkie znaczenie przy nauce raczkowania i chodzenia. Ponadto nauka pływania rozwija spostrzegawczość oraz celowość ruchów, gdyż podczas zajęć prowadzone są przeróżne gry, które mają pozytywny wpływ na koordynację wzrokowo–ruchową. Może to być na przykład łapanie piłki unoszącej się na wodzie. Zajęcia prowadzone w grupie równolatków korzystnie oddziałują na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Natomiast pływanie z rodzicami wzmacnia więź emocjonalną, zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz buduje zaufanie.

Nauka pływania dla niemowląt – najważniejsze to wykwalifikowany instruktor

Nauka pływania dla dzieci będzie na pewno efektywna oraz bezpieczne tylko wówczas, gdy będzie odbywać się pod okiem doświadczonych instruktorów. Konieczne jest posiadanie przez nich stosownych certyfikatów umożliwiających prowadzenie zajęć ruchowych w wodzie z maluchami.

Powiązane wpisy