Ochrona zdrowia 

Starczowzroczność – czy można ją skorygować?

Kluczowe wiadomości na temat korekcji starczowzroczności. Przekonaj się!

Starczowzroczność, czyli presbiopia, to jeden z często występujących procesów związanych bezpośrednio ze starzeniem organizmu. Jej symptomem jest utrata zdolności widzenia w bliży, co w istocie ogranicza możliwość rozwiązywania krzyżówek, użycia telefonu komórkowego czy laptopa, czytania czasopism oraz wykonywania wielu prostych aktywności. Starczowzroczność jest konsekwencją zachwiania zdolności oka do akomodacji bądź jej całkowitej utraty. Metodą na rozwiązanie tego problemu może być zakładanie szkieł korekcyjnych, jednakże powoduje to komplikacje. Szkła do bliży zakłócają dostrzeganie dali, okulary progresywne z reguły nie są tanie, natomiast modele dwuogniskowe najczęściej nie są wygodne. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się wobec tego pozbycie się presbiopii w trakcie zabiegu.

Leczenie starczowzroczności – realizuj bez ograniczeń powszednie aktywności

Jak już wspomnieliśmy, leczenie starczowzroczności umożliwia uniknięcie szeregu przeszkód przy wykonywaniu codziennych, najłatwiejszych czynności. Osoby mający tę chorobę (należy zaznaczyć, że nieraz pierwsze objawy presbiopii przejawiają się zaraz po 40-tym roku życia) mają trudności z czytaniem czy korzystaniem z laptopa, jak również robieniem zakupów (właściwie ogranicza możliwość odczytania ceny artykułu) czy przemieszczaniem się komunikacją miejską (problemy ze sprawdzeniem planów jazdy). Co więcej, odwrotnie do miopii, starczowzroczność nie jest rekompensowana przez zdolność wyraźniejszego widzenia w dali, a używanie okularów okazuje się dla chorego niewygodne. Nie należy również zapominać, że wada ta się ciągle pogłębia, a każde kolejne dwa lata skutkują przeważnie pogorszeniem widzenia o około 0,25 dioptrii.

Leczenie starczowzroczności – jakie metody są dostępne?

Poza korekcją z użyciem okularów, dostępne jest również leczenie presbiopii z zastosowaniem lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają konieczność stosowania szkieł korekcyjnych. Techniki jak przykładowo PRESBYMAX® są również rozwiązaniem, aby w toku jednego zabiegu całkowicie pozbyć się wady w obu oczach.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy