biopsja prostaty krakówOchrona zdrowia 

Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem rozmiaru i kształtu do orzecha włoskiego. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, toteż tak istotna jest jej regularna kontrola. Daje to możliwość rozpoznania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego zauważenia niepokojących zmian rakowych. Powinno się podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można bagatelizować ryzyka jego możliwego powstania.

Trudności oddawaniem moczu i wzwodem – niepokojące objawy

Mężczyźni po 45 roku życia powinni regularnie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo trudności z erekcją i ejakulacją, kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, ale także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – przebieg oraz przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu równolegle obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który przeważnie trwa około pół godziny. Oprócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, stąd pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona praktycznie bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są później sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, korzystanie z rozrusznika serca i zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy