Likwidacja blizn rogówkowychOchrona zdrowia 

Metoda PTK – kilka informacji o usuwaniu blizn rogówki

Oko to wrażliwy element ciała i w każdej chwili można je uszkodzić. W następstwie rozmaitych urazów mechanicznych lub zapaleń na powierzchni rogówki nierzadko tworzą się blizny, które w większym lub mniejszym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem zlikwidować, wykorzystując osiągnięcia laserowej korekty wzroku.

Objawy sygnalizujące utworzenie się blizn rogówkowych

Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka oka, która je chroni, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki światło dostaje się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezmiernie plastyczna i mimo że przeważnie drobne jej otarcia leczą się samoistnie, nieraz dochodzi do jej zbliznowacenia, także w następstwie naszego niedbalstwa. Co może spowodować powstawanie blizn na rogówce? Mogą być one głównie następstwem przeróżnych chorób (np. kiły), urazów np. oparzenia, zadrapania oraz skaleczenia bądź dostania się do oka ciała obcego. Ale blizny rogówkowe mogą wytworzyć się także w konsekwencji nieostrożnego nakładania soczewek kontaktowych. Oprócz wyczuwalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówki wskazuje wiele innych objawów, takich jak przykładowo wrażliwość na światło, przekrwienie oczu czy wrażenie bólu gałki ocznej, więc jeżeli ich doświadczasz zalecamy czym prędzej zapisać się na konsultację z okulistą. W czasie dokładnego badania określi on głębokość, wielkość i pozycję blizn, jak również poinformuje o opcjach ich leczenia.

Metoda PTK – likwidacja blizn na rogówce

Najpopularniejszą współcześnie procedurą likwidacji blizn rogówki jest PTK – zabieg realizowany w ogromnym odsetku klinik, specjalizujących się w laserowej korekcie wad wzroku. Metoda PTK umożliwia usunięcie nie tylko blizn w peryferyjnej, ale i centralnej części rogówki. PTK stosuje się również do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie za pomocą wiązki lasera ekscymerowego wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby stosowania pełnego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni należy słuchać się dokładnie poleceń lekarza prowadzącego, nie przemęczać oka i regularnie zgłaszać się na kontrolę w wyznaczonym czasie.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy