Kosmetyki Ochrona zdrowia 

Likwidacja zmarszczek – redukcja przez wygładzenie czy wypełnienie?

Proces starzenia się skóry jest nieuchronny, a zaczynamy to dostrzegać zazwyczaj w połowie trzeciej dekady życia. Dostępne są jednak sposoby, które pomagają spowolnić pierwsze objawy starzenia. Jak przebiega zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym w klinice medycyny estetycznej?

Współczesna medycyna estetyczna a zabiegi redukcji zmarszczek

Tworzenie się zmarszczek na cerze jest konsekwencją utraty kolagenu i elastyny w tkance – włókien odpowiedzialnych za jej jędrność oraz witalny wygląd. Z upływającymi latami skład tkanki skórnej zmienia się, a białek tych po prostu ubywa. Do powstawania zmarszczek przyczynia się także tryb życia – uzależnienie od nikotyny, nieprawidłowa pielęgnacja cery czy zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne. Osoby z cerą z tendencją do wysuszania się szybciej odkrywają pierwsze zmarszczki, także te mimiczne. Dzisiejsza medycyna estetyczna zna jednakże sporo sposobów na usunięcie zmarszczek. Jednym z najbardziej skutecznych jest wolumetria, czyli wypełnianie kwasem hialuronowym. Kwas ten jest związkiem występującym naturalnie w organizmach żywych i odpowiada za nawodnienie skóry, a zatem również ma spory wpływ na jej sprężystość. Redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym polega na podaniu kwasu w formie iniekcji. Skutkiem zabiegu jest wymodelowanie rysów twarzy oraz przywrócenie cerze młodego wyglądu.

Redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym i botoksem – elementarne różnice

Powstawanie zmarszczek mimicznych można zredukować także poprzez zastrzyki z toksyny botulinowej, czyli substancji, która ogranicza skurcze oraz przesadne napięcie mięśni. Powoduje ona, że skóra wygładza się, a zmarszczki oraz bruzdy stają się niezauważalne. Toksynę botulinową wykorzystuje się między innymi do redukcji kurzych łapek oraz zmarszczek mimicznych na czole. Czy istnieją różnice pomiędzy botoksem a kwasem hialuronowym? Tak. Kwas to wypełniacz i korzysta się z niego przykładowo do wypełniania tzw. linii marionetki czy bruzd nosowo-wargowych oraz modelowania ust. Natomiast botoks zaleca się do redukcji zmarszczek w górnych obszarach twarzy. Czy występują przeciwwskazania do dopuszczenia do zabiegu wygładzania zmarszczek? W przypadku obu tych substancji jest to ciąża i okres laktacji. Botoksu nie można wstrzykiwać osobom z nadwrażliwością na tę egzotoksynę oraz z zaburzeniami przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. Kwasu hialuronowego zaś nie rekomenduje się wstrzykiwać osobom cierpiącym na schorzenia z obszaru kolagenoz i przy stanach zapalnych.

Powiązane wpisy