Ochrona zdrowia 

Katar u niemowlaka – przyczyny, powikłania, leczenie

Katar u niemowląt wywoływany jest różnymi faktorami, niemniej jednak w każdym przypadku jest to źródłem złego humoru, dyskomfortu i problemów ze snem. Jak zwalczyć katar u noworodka?

Katar u niemowlaka – przyczyny i możliwe powikłania

Najczęstszą przyczyną kataru u dziecka są infekcje wirusowe – przeziębienie przekazywane jest drogą kropelkową. O zakażeniu wirusowym świadczy wygląd kataru – jest on transparentny i cieknący. Natomiast zakażenie bakteryjne manifestuje się gęstym katarem o zielonkawym zabarwieniu. Niekiedy wydzielina z noska pojawia się pod wpływem alergenów – niemowlę może reagować w ten sposób przeróżne drażniące czynniki, np. na roztocza kurzu. Bez względu od przyczyny infekcji, katar u dziecka nie może być lekceważony, bowiem zbagatelizowanie jego pierwszych symptomów może doprowadzić do niebezpiecznych komplikacji. Na pierwszy rzut oka ten błahy problem zdrowotny może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego, a nawet porażeniem nerwu twarzowego czy niedosłuchem. Nieleczony katar potęguje również zagrożenie zapaleniem zatok.

Jak leczyć katar u niemowlaka?

Zwalczanie kataru powinno ogniskować się na usunięciu przyczyny choroby – zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub alergenu. Wydzielinę z nosa powinno się też na bieżąco usuwać – dzięki temu dziecko czuje się bardziej komfortowo, je i oddycha bez większych utrudnień. Pomocnym do tego narzędziem jest aspirator Katarek, który usunie wydzielinę odkładającą się w nosku i udrożni go. Eksperci polecają najpierw rozrzedzenie kataru za pomocą soli fizjologicznej, dalej odessanie wydzieliny aspiratorem, a następnie nawilżenie błony śluzowej ponownie solą fizjologiczną lub maścią Katarek.

Powiązane wpisy