Jak poradzić sobie z niestrawnością?
Niestrawność jest dosyć często spotykaną dolegliwością. Od czasu do czasu każdemu może się zdarzyć, szczególnie po obfitych biesiadach za stołem. Jednak czy wiesz, że niestrawność może być zakwalifikowana jako choroba? Ta dolegliwość dotyka wielu Polaków, ale czym tak właściwie jest i jak można sobie z nią poradzić?
Jak objawia się niestrawność?
Niestrawność nazywana również dyspepsją, jest przewlekłą dolegliwością układu trawienia. Aby mówić o przewlekłej niestrawności, należy zauważać u siebie jej objawy przez co najmniej 3 miesiące. Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność? Wzdęcia, zgaga, nudności, regularne wymioty, uciążliwe uczucie pełności po posiłku, biegunki, ból w górnej części brzucha – to sygnały, które mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jeżeli tego typu objawy powtarzają się regularnie przez kilka miesięcy, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista wykona wywiad i stwierdzi jaką formę leczenia należy wdrożyć.
Jak poradzić sobie z niestrawnością?
Jeżeli chcemy sami spróbować złagodzić objawy niestrawności, możemy skorzystać ze zdrowej diety oraz środków dostępnych w aptece bez recepty. Oczywiście po uprzedniej konsultacji z farmaceutą lub lekarzem pierwszego kontaktu. Mogą nam oni polecić na przykład rapacholin, który działa ochronnie na miąższ wątroby, przyspiesza eliminację szkodliwych substancji i wzmaga ruchy perystaltyczne jelit.
Oprócz tego samodzielnie możemy zadbać o delikatniejszą dietę. Włączenie do jadłospisu większej ilości gotowanych warzyw, tłuszczów roślinnych i lekkostrawnych potraw jest pierwszym krokiem do sukcesu. Pomóc może również znaczne ograniczenie wszelkich przetworzonych produktów, np. słodyczy, fast foodów, tłustych mięs, dań smażonych, alkoholi i napojów gazowanych, Po wstępnej konsultacji z lekarzem leki bez recepty można zakupić na stronie apteki internetowej.
Dyspepsja organiczna
Kiedy udamy się na wizytę do gastrologa, specjalista może wyróżnić dwa rodzaje niestrawności – dyspepsję organiczną i dyspepsję czynnościową. Pierwszy rodzaj często wynika z przyjmowania leków takich jak: antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwreumatyczne, czy preparaty z żelazem i potasem. Dyspepsja organiczna może towarzyszyć również innym chorobom, na przykład chorobie refluksowej przełyku, nowotworowi żołądka czy przewlekłemu zapaleniu trzustki.
Dyspepsja czynnościowa
Dyspepsja czynnościowa jest bardziej tajemniczą chorobą, której pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Istnieją hipotezy, twierdzące, że jest ona spowodowana słabą reakcją przewodu pokarmowego na bodźce zewnętrzne lub nieprawidłową kurczliwością niektórych fragmentów przewodu pokarmowego.
Leczenia niestrawności trwającej przez dłuższy czas nie należy prowadzić na własną rękę. Warto skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, który wdroży odpowiednią terapię.
[artykuł partnerski]