Ochrona zdrowia 

Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Tu uzyskasz szczegółowe wiadomości o urologu w Krakowie.

U szeregu pacjentów wizyta u urologa powoduje skrępowanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, postrzegane są jako bardzo intymne, co sprawia, że osoby, które dostrzegły u siebie alarmujące przejawy choroby, nierzadko opóźniają o wiele tygodni badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są przesłanką do badania przez urologa?

Zadaniem urologii jest identyfikacja i leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein. O problemach z układem moczowym może alarmować mnóstwo przeróżnych objawów, które w szeregu przypadków są bagatelizowane przez chorych w nadziei, iż same znikną. Na jakie w związku z tym symptomy trzeba zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako bodziec do natychmiastowego umówienia się na wizytę do urologa? Są to w szczególności wszystkie zmiany powiązane z moczem, a więc pojawienie się w nim ropy albo krwi, jego spienienie czy ciemniejsza barwa, ale również przerywany strumień moczu, ból bądź pieczenie przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy mogą być także mniej wyraźne, np. nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza bądź pleców i obrzęk stóp. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, dlatego panowie winni zgłosić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z podtrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy kiedy zauważą jakiekolwiek zmiany na jądrach bądź prąciu. Należy przy okazji podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Codzienność dyżuru urologa – cystoskopia, leczenie torbieli nerek i złożone zabiegi

Pacjenci zwykle przychodzą do poradni lekarza urologii w celu konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego organu) oraz leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek lub stulejki. Lekarze urolodzy na co dzień wykonują także wiele trudnych zabiegów, takich jak nefrektomia (czyli usunięcie nerki), plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy