Co zamiast laserowej korekty wzroku? O ortokorekcji
Czy korzystanie ze szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności to konieczność? Okazuje się, iż przy niedużej wadzie wzroku okulary mogą okazać się zbędne, jeśli postanowimy wypróbować ortokorekcję.
Ortokorekcja – odwracalna metoda modelowania kształtu rogówki
Wady wzroku jak astygmatyzm oraz krótkowzroczność są uciążliwe i potrafią zdecydowanie obniżyć jakość życia. Da się je usunąć z pomocą lasera, ale mnóstwo osób nie decyduje się na taki zabieg z lęku przed laserem bądź po prostu z powodów finansowych. Nie oznacza to jednak, że są one zasadniczo skazane na zakładanie szkieł korekcyjnych i doświadczanie stopniowego powiększania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i zablokować jej rozwój stosując ortokorekcję – bezpieczną, nieinwazyjną, a – przede wszystkim – skuteczną procedurę polegającą na korekcji kształtu rogówki w czasie snu. Jak to możliwe? W czasie, gdy osoba, która założyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, zmieniając jej krzywiznę przez stosowne jej wypłaszczenie w rezultacie czego usuwają przyczynę wady wzroku. Wpływ działania ortosoczewek jest dostrzegalny często już po pierwszej nocy od ich pierwszego zastosowania. Należy jednakże podkreślić, iż nie jest to działanie permanentne jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się tylko przy regularnym korzystaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, naturalnie, rygorystycznym stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego, gdyż w przeciwnym przypadku mogą wystąpić powikłania. Zmiana kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest całkowicie odwracalna – po rezygnacji z noszenia ortosoczewek rogówka powraca po pewnym czasie do swego poprzedniego kształtu.
Kto może skorzystać z metody ortokorekcji?
Krótkowzroczność to wada, która dotyka ludzi w różnym wieku, także kilkulatków. Dobrą wiadomością jest więc to, iż z soczewek ortokorekcyjnych mogą korzystać dzieci, które ukończyły 7 lat, dzięki czemu każdego dnia mogą radować się pełną aktywnością, zupełnie jak ich koledzy ze zdrowym wzrokiem. Trzeba jednakże wiedzieć, iż użycie z soczewek ortokorekcyjnych nie jest możliwe przy miopii powyżej -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdego pacjenta jest inna, z tej przyczyny soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po przygotowaniu topografii rogówki i wnikliwym zbadaniu jego wzroku. Istnieje kilka przeciwwskazań do poddania się ortokorekcji, to m.in. zapalenie gałki ocznej i choroby autoimmunologiczne.
Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]