Co może powodować ból kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego?
Ból kręgosłupa piersiowego - uzupełnij swoje wiadomości!
Powracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym stopniowo zaczyna być codziennością dla sporego procenta społeczeństwa. Współcześnie nie jest to już przypadłość, z którą mierzą się jedynie starsi ludzie. Siedząca praca powiązana z znikomą aktywnością fizyczną powoduje, iż bólu tego typu doznają także młodsze osoby.
Ból kręgosłupa to nie tylko skutek złej postawy
Ból kręgosłupa może mieć wiele przyczyn. Jego odczuwanie przykładowo w odcinku piersiowym w wielu przypadkach związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli ból ten promieniuje w stronę barku oraz ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też informować o powstawaniu zmian reumatycznych bądź schorzeń organów wewnętrznych, toteż jego leczenie rozpoczyna się między innymi od wykluczenia tego typu przyczyn. Natomiast ból na wysokości łopatek oraz ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest następstwem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien czy więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego zazwyczaj podnoszeniem przedmiotów o dużej masie czy nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, bo zanika po odpoczynku, niemniej jednak może on być objawem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa również objawem rozmaitych stanów zapalnych czy urazów niejednokrotnie tak znikomych, iż przypominamy sobie o nich dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.
Ból pleców – jak mu przeciwdziałać?
Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i trzeba od razu umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Zidentyfikuje on wstępnie typ oraz przyczynę bólu, po czym skieruje do właściwego specjalisty, który wybierze skuteczny kierunek leczenia. Nie można jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy na razie problemów. W tym celu doktorzy zalecają dbanie o odpowiednią wagę, codzienny ruch oraz pamiętanie o dobrej postawie, m.in. w trakcie pracy przy biurku. Spięte mięśnie pleców czy szyi można również rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też przy użyciu sprzętu do wibroterapii. Taki masaż wibracjami stymuluje cyrkulację krwi i limfy, a także umacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy.
Siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]