Ochrona zdrowia 

Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Pokaźna porcja wiedzy o Cross Linking Kraków. Sprawdź koniecznie!

Keratoconus, czyli stożek rogówki, to dolegliwość, która bardzo ogranicza codzienne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może wywoływać kolejne choroby oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak zatem powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki często towarzyszy innym wadom oczu

Rogówka to przezroczysty element oka, który mocno koncentruje promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jakkolwiek ma wiele receptorów bólu. W okolicy drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak z powodu nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność i krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Pacjenci skarżą się również na podrażnienie oczu, czasami występuje też widzenie podwójne. Choroba ta częstokroć współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie wada jest adiustowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych albo okularów, później jakkolwiek potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – zabiegi wszczepienia pierścieni śródrogówkowych i cross linking

Korektę stożka rogówki prowadzi się za pomocą różnych procedur medycznych. Obecnie najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Doskonałe rezultaty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie krótkowzroczności czy też niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem usuwa wadę wzroku.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy