Kosmetyki Ochrona zdrowia 

Botoks – leczenie nadpotliwości, bruksizmu i nie tylko

Kliknij tutaj, jeśli potrzebujesz szczegółowych wiadomości o botoksie w Kielcach.

Botulinotoksyna, popularnie nazywana po prostu botoksem, to substancja na bazie białka wytwarzana przez jeden z rodzajów bakterii żyjących w warunkach beztlenowych, która na skutek swojego działania znalazła ogromne zastosowanie w medycynie, głównie estetycznej. Jak zatem używa się tej neurotokstyny i czy jest ona bezpieczna?

Botoks ogranicza bodźce wysyłane między mięśniami a nerwami

Toksyna botulinowa jest jedną z silniejszych znanych egzotoksyn, której oddziaływanie opiera się na ograniczaniu sygnałów wysyłanych pomiędzy mięśniami i komórkami nerwowymi. To z tego powodu jego konsumpcja (na przykład razem z niewłaściwie przechowywaną żywnością) bywa niezmiernie niebezpieczne, bowiem w niektórych kazusach prowadzi do wstrzymania akcji serca. Jednak tenże efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi toksyna botulinowa, lekarze od pół wieku wykorzystują do leczenia schorzeń, w których stwierdza się zbytnie napięcie mięśniowe, np. przy kurczu szczeliny odbytu, chorobach wywołujących tiki nerwowe czy ciężkich casusach zeza. Botox często wykorzystuje się też w leczeniu bruksizmu, innymi słowy patologicznego zgrzytania zębami, bo wstrzyknięcie toksyny botulinowej w wybrane miejsca likwiduje napięcie mięśni żuchwy, a tym samym zapobiega starciu koron zębowych oraz uszkodzeniom szkliwa. Botulinotoksyna pomaga także ludziom cierpiącym na nadpotliwość – aplikowana w miejsca, gdzie ciało produkuje nadmierne ilości potu, potrafi zablokować jego wydzielanie się nawet do pół roku.

Botoks – odpowiedź na intensywny łojotok skóry na czole

Zwykły mieszkaniec Polski przeważnie botoks asocjuje natomiast z zabiegami estetycznymi. I faktycznie, egzotoksyna ta jest tu stosowana w dość szeroko. Korzysta się z niej w zabiegach mających na celu likwidację zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg krótki oraz bezbolesny. Preparat botulinotoksyny wyrównuje skórę i rozluźnia mięśnie przyczyniające się do formowania się bruzd. Dlatego też na ogół wykorzystuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczek palacza” czy zmarszczek mimicznych tworzących się w pobliżu oczu. Z pomocą botoksu można również zmniejszyć nadmierną potliwość skóry czoła.

Siedziba:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy