Ochrona zdrowia 

Problemy z migdałkami, czyli kiedy warto podjąć decyzję o ich wycięciu

Od wielu lat sporo mówi się o migdałkach, trwa też spór związany z tym kiedy należy je usuwać i dlaczego jest to konieczne. Żeby móc zdecydowanie oraz jednoznacznie rozwiać wszelkie mity i wątpliwości, postaramy się przybliżyć ten temat. Czym są migdałki? Zacznijmy od kilku podstawowych informacji. Niewiele osób pewnie wie, że w ciele człowieka zlokalizowanych jest aż sześć migdałków, jednak dla potrzeb omawiania zagadnienia, związanego z ewentualnym ich usunięciem, skupimy się na dwóch rodzajach, mianowicie migdałku gardłowym oraz migdałkach podniebiennych. Tworzą one układ chłonny gardła (tzw. pierścień gardłowy Waldeyera), a…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Co o położniku powinien wiedzieć każdy

Co robi położnik? Położnik jest specjalistą opiekującym się kobietą w trakcie ciąży. Do jego zadań należy m.in. wykrywanie możliwych patologii ciąży oraz ich leczenie. Położnictwo stanowi dyscyplinę ściśle powiązaną z ginekologią, czego skutkiem jest fakt, że często położnik jest również lekarzem ginekologiem.Co ważne, nie wolno mylić zawodu położnika z położną, gdyż zadania tych osób były od wieków zupełnie odmienne. W momencie gdy położnik dba głównie o zapobieganie zakłóceniom w przebiegu ciąży, położna gwarantuje ciężarnej najlepsze możliwe warunki w trakcie porodu i okresu poporodowego. Kiedy należy udać się do położnika? Do…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Ból mięśnia dwugłowego ramienia (bicepsa) – objawy uszkodzenia i zapalenia

Ból mięśnia dwugłowego ramienia może mieć kilka przyczyn, choć najczęstszą jest stan zapalny. Skąd się bierze i jak się go leczy? Wyjaśniamy w artykule. Anatomia mięśnia dwugłowego ramienia Mięsień dwugłowy ramienia, powszechnie znany jako biceps, składa się z dwóch części, nazywanych głowami długą i krótką. Biegnie on po wewnętrznej stronie ramienia, od kości łopatki i obrąbka stawowego po głowę kości strzałkowej, przechodząc w rozcięgno mięśnia dwugłowego. Ten zginacz odpowiada nie tylko za ruch podnoszenia przedramienia, ale także odwodzenia i przywodzenia ramienia oraz jego rotacji do zewnątrz. Przyczyny bólu mięśnia dwugłowego…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia Robienie zakupów 

Z urządzenia do drenażu limfatycznego możesz korzystać w domu

Drenaż limfatyczny to technika masażu, której zadaniem jest poprawienie cyrkulacji limfy w organizmie. Drenaż ręczny opracował duński fizjoterapeuta blisko 100 lat temu – to rozmaite chwyty terapeutyczne, jak przykładowo ruchy czerpiące oraz obrotowe, których siłę i częstotliwość fizjoterapeuta dopasowuje indywidualnie do kondycji zdrowotnej pacjenta, jak i punktu masażu. Sprzęt do drenażu limfatycznego – masaż uciskowy bez pomocy fizjoterapeuty W ostatniej dekadzie w gabinetach fizjoterapeutów coraz częściej stosowane są aparaty do drenażu limfatycznego, które odtwarzają masaż wykonywany ręcznie. Taki sprzęt tworzą specjalne mankiety dzielące się na komory, które zakłada się na…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Nowotwory złośliwe skóry – rodzaje, objawy i leczenie

Szacuje się, że rak płaskonabłonkowy i podstawnokomórkowy stanowią 96 procent przypadków wszystkich nowotworów złośliwych skóry. Stwierdza się je najczęściej u osób powyżej 60. roku życia, a z biegiem czasu powodują ból, swędzenie, krwawienie i teleangiektazje. Jeśli zaobserwujesz nowe zmiany skórne lub odkryjesz, że dotychczasowe znamiona zmieniły kształt, kolor lub wielkość, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą. Nowotwór złośliwy skóry: niepokojące objawy Wyróżniamy wiele rodzajów nowotworu skóry, z których każdy może wyglądać nieco inaczej. Wybierz się do specjalisty, jeśli zauważysz jakiekolwiek nowe guzki, znamiona lub pieprzyki albo gdy zmiany nagle zmienią swój…

Czytaj więcej
Internetowe strony Nasze porady Ochrona zdrowia 

Portal wiedzy o zdrowiu – traktuj go jako wskazówkę a nie podręcznik medyczny!

W sieci da się niezwykle łatwo wyszperać informacje na dowolny temat. Internauci mają zwłaszcza słabość do szukania porad w Google odnośnie zagadnień zdrowotnych, często nawet poprzedzając ostateczną decyzję o wizycie u lekarza godzinami surfowania po sieci w celu znalezienia na własną rękę rozwiązania problemu. Ale czy to dobry sposób korzystania z informacji udostępnianych na stronach o zdrowiu i urodzie? Portal o zdrowiu i urodzie to nie alternatywa dla profesjonalnej porady medycznej W bezmiarze treści o dietach, zdrowiu i zabiegach estetycznych dostępnych w internecie znajdzie się sporo rzetelnych artykułów przygotowanych zarówno…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Splot ramienny (barkowy) – budowa, uszkodzenia i rehabilitacja

Splot ramienny składa się z wielu przeplatających się nerwów. Jego uszkodzenie może więc mieć bardzo różną skalę i charakterystykę. Zawsze jednak kluczowa jest szybka konsultacja ze specjalistą oraz wdrożenie rehabilitacji. Jakie objawy powinny nas niepokoić? Splot ramienny – anatomia Splot ramienny (nazywany też barkowym) to miejsce układu nerwowego, w którym wszystkie nerwy odpowiedzialne za czucie w kończynie górnej, a także niektóre unerwiające część barku, łączą się w złożony z trzech pęczków splot. Biegnie on przez dół pachowy i trójkąt łopatkowo-obojczykowy. Później nerwy rozdzielają się na pnie (górny, środkowy i dolny),…

Czytaj więcej
Kosmetyki Ochrona zdrowia 

Metody usuwania żylaków – o skleroterapii

Żylaki nie powinny być traktowane wyłącznie jako problem estetyczny. Widoczne na skórze pajączki naczyniowe i żyłki świadczą wszak o problemach zdrowotnych związanych z żyłami, np. o uszkodzeniu zastawek żylnych, zawężeniu się żył bądź całkowitej ich niedrożności. Do flebologów, czyli lekarzy specjalizujących się w leczeniu żylaków, coraz częściej zgłaszają się pacjenci poszukujący skutecznego sposobu leczenia tego schorzenia. Jednym z nich jest skleroterapia. Statystycznie żylaki doskwierają najczęściej kobietom, ponieważ w ich przypadku dominującym czynnikiem silnie wpływającym na ich powstawanie jest m.in. ciąża. Nie oznacza to jednak, że ta choroba omija mężczyzn. Panowie…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Co zamiast laserowej korekty wzroku? O ortokorekcji

Czy korzystanie ze szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności to konieczność? Okazuje się, iż przy niedużej wadzie wzroku okulary mogą okazać się zbędne, jeśli postanowimy wypróbować ortokorekcję. Ortokorekcja – odwracalna metoda modelowania kształtu rogówki Wady wzroku jak astygmatyzm oraz krótkowzroczność są uciążliwe i potrafią zdecydowanie obniżyć jakość życia. Da się je usunąć z pomocą lasera, ale mnóstwo osób nie decyduje się na taki zabieg z lęku przed laserem bądź po prostu z powodów finansowych. Nie oznacza to jednak, że są one zasadniczo skazane na zakładanie szkieł korekcyjnych i doświadczanie stopniowego powiększania się…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Metoda PTK – kilka informacji o usuwaniu blizn rogówki

Oko to wrażliwy element ciała i w każdej chwili można je uszkodzić. W następstwie rozmaitych urazów mechanicznych lub zapaleń na powierzchni rogówki nierzadko tworzą się blizny, które w większym lub mniejszym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem zlikwidować, wykorzystując osiągnięcia laserowej korekty wzroku. Objawy sygnalizujące utworzenie się blizn rogówkowych Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka oka, która je chroni, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki światło dostaje się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezmiernie plastyczna i mimo że przeważnie drobne jej otarcia…

Czytaj więcej