Marketing, promocja, reklama 

Najlepsze i najciekawsze narzędzia do planowania słów kluczowych

Trudno wskazać jedno najlepsze narzędzie do planowania słów kluczowych – jest ich wiele i każde ma swoje zalety. W swojej codziennej pracy korzystamy z różnych planerów, w zależności od potrzeb – w artykule omawiamy kilka z nich, które najbardziej polecamy.

Propozycja słów kluczowych a strategia pozycjonowania

Dobór odpowiednich słów kluczowych ma ogromne znaczenie dla strategii pozycjonowania. Możemy zgadywać, jakie zapytania wpisują w wyszukiwarkę osoby, które chcemy zainteresować naszym produktem czy usługą, ale wiąże się to z ryzykiem, że stracimy tylko czas i pieniądze, „celując” we frazy, które wcale nie są wyszukiwane (lub są wyszukiwane, ale w innym kontekście). Dlatego nie warto działać „na wyczucie” – na dłuższą metę o wiele bardziej opłacalne jest zainwestowanie czasu i pieniędzy w narzędzia, które wygenerują nam propozycje odpowiednich słów kluczowych.

6 wyszukiwarek słów kluczowych, z których korzystamy

Aby osiągnąć efekty, warto opierać się na danych – istnieje wiele planerów słów kluczowych (zarówno płatnych, jak i darmowych), w których znajdziemy potrzebne informacje. Mamy wśród nich swoich faworytów, ale w zależności od potrzeb używamy różnych narzędzi. Poniżej prezentujemy te z nich, z których najczęściej korzystamy podczas pozycjonowania stron dla naszych klientów.

Ahrefs – płatne narzędzie do planowania słów kluczowych

Ahrefs ma wiele zastosowań, a jednym z nich jest planowanie słów kluczowych – wyszukiwarkę słów kluczowych znajdziemy w zakładce Keywords Explorer. Co bardzo ważne, Ahrefs umożliwia sprawdzenie fraz w różnych krajach i w różnych zasobach – możemy wybrać nie tylko Google, ale też YouTube, Amazon, Bing, Yahoo, Yandex, Baidu, Daum, Naver lub Seznam.

Po wpisaniu interesującej nas frazy w Ahrefs otrzymamy następujące informacje:

 • poziom trudności frazy – określa on, jak trudno znaleźć się w TOP 10 organicznych wyników wyszukiwania danego słowa kluczowego
  wolumen, czyli estymowaną średnią miesięczną liczbę wyszukań,
 • średnia miesięczna liczba kliknięć,
 • współczynniki CPS (współczynnik kliknięć do wolumenu wyszukań) i RR (stopa zwrotu, czyli współczynnik powtórnego wyszukiwania danej frazy przez tego samego użytkownika w ciągu 30 dni),
 • tzw. temat nadrzędny, czyli bardziej ogólny wariant danej frazy,
 • propozycje słów kluczowych, czyli wyrażenia, zawierające dane słowo kluczowe,
 • frazy powiązane, czyli takie, na które pozycjonuje się dziesięć najlepiej widocznych na dane słowo kluczowe stron,
 • historię pozycji w wynikach wyszukiwania pięciu obecnie najlepiej widocznych na daną frazę stron,
 • pierwszą stronę wyników wyszukiwania wraz z wskaźnikami SEO.

Keywords explorer w Ahrefs

W zaprezentowanym na powyższym screenie przykładzie otrzymaliśmy 2140 propozycji fraz zawierających słowo „bryczesy”. Przejrzenie ich wszystkich byłoby żmudne i czasochłonne, na szczęście planer umożliwia ograniczenie listy do pozycji, które najbardziej nas interesują:

 • możemy skupić się wyłącznie na pytaniach,
 • wybrać konkretny temat nadrzędny – np. przejrzeć słowa kluczowe dotyczące tylko ćwiczeń na bryczesy (jak widać, jest to bardzo przydatne w przypadku wyrazów wieloznacznych),
 • ograniczyć się do fraz zawierających konkretne słowo (oprócz wyszukiwanego słowa kluczowego),
 • skorzystać z innego z dostępnych filtrów i skupić się tylko frazach o wybranym wolumenie, zawierających odpowiednią liczbę słów itp.

Darmowy planer słów kluczowych Google

Planer słów kluczowych od Google to darmowe narzędzie, które co prawda służy do planowania kampanii w Google Ads, ale może być też wykorzystane przy pozycjonowaniu, ponieważ prezentuje propozycje słów kluczowych wraz ze statystykami.

Planer słów kluczowych znajdziemy w zakładce Narzędzia i ustawienia Google Ads. Aby zobaczyć sugestie fraz, należy podać interesujące nas słowo (oraz język, kraj i przedział czasowy).

Planer słów kluczowych Google

Planer generuje propozycje słów kluczowych wraz ze średnią miesięczną liczbą wyszukiwań, poziomem konkurencji i innymi statystykami, które są mniej lub bardziej rozbudowane w zależności od tego, czy mamy aktywną kampanię reklamową. Otrzymaną listę można filtrować, można też dostosować wygląd tabeli do swoich potrzeb oraz szybko pobrać ją jako plik CSV lub arkusz Google.

Google Trends – wybór fraz kluczowych a sezonowość

Google Trends nie jest typową wyszukiwarką słów kluczowych, ale darmowym narzędziem, które umożliwia sprawdzenie popularności danego słowa kluczowego we wskazanym przedziale czasowym, co pozwala na zauważenie sezonowości i dostosowanie do niej strategii content marketingowej.

Planowanie słów kluczowych z Google Trends

Przykładowo na powyższym screenie widać sezonowość frazy „prezent dla mamy” – jej popularność zdecydowanie rośnie dwa razy w roku, w maju i w grudniu. Przy czym liczby na osi Y wykresu nie oznaczają liczby wyszukiwań, ale zainteresowanie – wartość 100 to największa popularność danej frazy w wybranym przedziale czasowym, a pozostałe wartości oznaczają zainteresowanie w 75%, 50% i 25% w porównaniu do maksymalnej wartości. Wartość 0 wskazuje natomiast na zbyt małą ilość danych.

Informacja o sezonowości jest bardzo istotna, ponieważ jeśli chcemy zdobyć popularność w szczycie sezonu, musimy zaplanować działania z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Dlatego często korzystamy z Google Trends, planując dla naszych klientów harmonogram publikacji zgodny z sezonowością.

Answer The Public – generator słów kluczowych do wpisów blogowych (i nie tylko)

Answer The Public to wizualne narzędzie, które prezentuje pytania zawierające wskazane słowo kluczowe.

Słowa kluczowe w Answer The Public

Na powyższym przykładzie widać zapytania zawierające słowo kluczowe „odpady”. Kolor kropki przy danej pozycji oznacza jej popularność – im jest intensywniejszy, tym częściej dane pytanie jest wyszukiwane.

Answer The Public stanowi świetną inspirację podczas przygotowywania tematów blogowych, ale może też służyć jako podpowiedź podczas tworzenia treści na niektóre strony ofertowe, na przykład strony medyczne, gdzie warto zamieścić odpowiedzi na pytania nurtujące użytkowników.

Senuto – wszechstronne polskie narzędzie

Senuto to popularne, wszechstronne polskie narzędzie. Do planowania słów kluczowych wykorzystujemy moduł Baza słów kluczowych.

Po wpisaniu interesującej nas frazy (oraz wskazaniu kraju) otrzymujemy tabelę z propozycjami słów kluczowych wraz ze statystykami, m.in. informacjami o ich średniej miesięcznej liczbie wyszukiwań, średnim CPC, sezonowości, wariacjach i liczbie słów, a także pytania związane z danym słowem kluczowym, słowa zależne (czyli frazy powiązane semantycznie) i grupy słów (powiązane słowa kluczowe). Po kliknięciu w interesującą nas frazę otrzymamy jeszcze więcej informacji.

Baza słów kluczowych w Senuto

Wizualna informacja o trendach w tabeli z propozycjami słów kluczowych nie tylko ułatwia dostrzeżenie sezonowości w przypadku tych fraz, dla których nie jest to oczywiste, ale przede wszystkim pozwala wyłapać te pozycje, które tracą na popularności i w które być może nie opłaca inwestować.

Inną zaletą Senuto jest rozbudowane filtrowanie tabeli wyników. Z otrzymanej listy propozycji słów kluczowych możemy wyfiltrować m.in. frazy długiego ogona, popularne, drogie czy frazy z wyników rozszerzonych. Narzędzie umożliwia też ustawienie własnych filtrów.

Semstorm – rozbudowane narzędzie z wyszukiwarką słów kluczowych

Semstorm to kolejne rozbudowane narzędzie, którego jedną z funkcjonalności jest wyszukiwarka słów kluczowych. Korzystając z niej, podajemy nie tylko interesujące nas słowo, ale też kraj i miasto, co można być bardzo przydatne w pozycjonowaniu lokalnych stron usługowych.

Wyniki wyszukania słów kluczoweych w Semstorm

Propozycje słów kluczowych od Semstorm są podzielone na kilka kategorii:

 • proste podpowiedzi – podobne do podpowiedzi z wyników wyszukiwania Google,
 • słowa z przyimkami,
 • pytania – zapytania wpisywane przez użytkowników w Google,
 • video,
 • uporządkowana alfabetycznie lista słów kluczowych.

Każdą z nich można łatwo pobrać jako plik CSV, a czasami również jako obrazek, ponieważ sposób przedstawiania propozycji słów kluczowych w Semstorm jest nietypowy – większość kategorii jest prezentowana graficznie. Jest to bardzo wygodne m.in. podczas planowania tematów artykułów.W Semstorm znajdziemy też m.in. generator tematów, propozycje najlepszych fraz dla działań SEO, informacje o domenach widocznych na daną frazę czy słownik, w którym nie tylko wyszukamy frazy zawierające wskazane słowo, ale też uwzględniające jego odmianę, a nawet synonimy, co bardzo ułatwia pracę przy researchu słów kluczowych.

Źródło tekstu: https://seo4.net/blog/seo/najlepsze-i-najciekawsze-narzedzia-do-planowania-slow-kluczowych/

Powiązane wpisy