Kosztowności 

Piękna biżuteria z topazu mistycznego

Sprawdź, gdzie kupić topaz mistyczny

Wspaniały wygląd i oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od dawna cieszącego się dużym uznaniem miłośników biżuterii. Mimo że na pierwszy rzut oka nietrudno pomylić się, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są rezultatem specjalnej technologii wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na wpływ dużej temperatury i pokrywany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – odcienie

Odcienie, jakie ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, z którym jest połączony. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że topaz ma purpurowy odcień, błękitny zaś jest skutkiem rozgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Szczególnie dobre skutki przynosi stosowanie białego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii oraz na Dalekim Wschodzie.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych strojów

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Często stosują go więc do wyrobu naszyjników, pierścionków i pozostałych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do wieczorowych strojów – świetnie wygląda także w pracy. Ważna jest też mnogość kolorów, dzięki której prościej można wybrać biżuterię do konkretnej kreacji.

Powiązane wpisy