obrączki ślubne krakówKosztowności Robienie zakupów 

Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Dla wielu osób ślub jest niezwykle ekscytującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy małżonków na zawsze, a symbolem ich wierności, zaangażowania i uczucia są obrączki.

Obrączki ślubne – element sakramentu ślubu od XIII w.

Pierwotnie nie nie istniał podział na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, zatem mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu ślubu. Niedużo osób wie jednakże, że mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę kilka stuleci później. I chociaż wcześniej miały miejsce sytuacje, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wybywali na wojenne eskapady, aczkolwiek tradycja ta upowszechniła się szerzej w XX w., a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, że w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W Polsce nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w wielu państwach, jak np. w Kanadzie, w Egipcie, na Słowacji czy we Francji, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi przesądami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują oraz mierzą obrączki razem, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, iż kobieta nie powinna ich kupować, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – wygraweruj cytat, imiona małżonka albo datę ślubu

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się mniej krzykliwym wzornictwem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z najrozmaitszych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal) reprezentujące siłę miłości. Współcześnie do ich stworzenia używa się z reguły platyny oraz złota, które są oznaką ufności wobec partnera. Naturalnie, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej nabywane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch odmian złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, świadczą też często usługę grawerunku. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu lub ważny dla małżonków cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy