Automatyka dla przemysłu 

Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Zobacz, gdzie zamówić silnik elektryczny DC, wejdź na https://bit.ly/3jcyaA1.

Masa maszyn, które użytkujemy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, żeby działać stosuje silniki prądu stałego. Olbrzymie lub małe, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, lecz statystyczny człowiek zwykle nie wie, jak są one skonstruowane ani jak działają te urządzenia.

Kilka wstępnych informacji o silnikach DC

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich opracowania, następnie modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki znanych naukowców połowy XIX w., jak np. Gaston Planté, Thomas Edison i Thomas Davenport. Silniki na prąd stały złożone są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego stojana, komutatora oraz szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są także silniki bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są ogólnie lubiane za bezszelestną pracę orazwyjątkową niezawodność.

Gdzie używa się silników na prąd stały?

Powiedzieć, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem sterowanych zdalnie pociągów oraz samochodów, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które zapewne damy również naszym córkom oraz synom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych potrzebnych w wielu gałęziach przemysłu, m.in. wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą normalnością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż to one napędzają popularne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silników prądu stałego używają też hobbyści do tworzenia najróżniejszych prototypów z obszaru robotyki i mechaniki.

Chociaż silniki na prąd stały o niewielkiej mocy bez przeszkód można zamówić w sklepach hobbystycznych albo z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo rozwiązania od najlepszych światowych marek.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy