Automatyka dla przemysłu 

Serwonapędy – sklep

Serwonapędy są typem napędów, które poza przekazywaniem mocy, są wykorzystywane również w celu pozycjonowania osi. Ich największą stroną jest stuprocentowa dokładność – pod tym względem dają o wiele lepsze wyniki od tradycyjnych napędów.

Jak zbudowane są serwonapędy

Ich podstawową częścią jest silnik zasilany elektrycznie – to on uruchamia dany układ. Na efektywność serwonapędu najistotniejszy wpływ ma sterownik, za pomocą którego można ustawiać pozycję osi. ważną częścią serwonapędów jest także moduł sprzężeń zwrotnych, a cały napęd powinien stanowić zamkniętą całość i być wykonany z surowców zapewniających jego dużą efektywność.

Oprogramowanie dla serwonapędów

Dla użytkowników serwosilników najważniejsze jest łatwe sterowanie. Z tego powodu duża część ich producentów dba o to, by ich serwonapędy były kontrolowane z poziomu komputera – często można trafić na systemy GUI, z którymi łatwiejsze staje się kontrolowanie serwonapędów i wizualizacja parametrów ich działania.

Gdzie wykorzystuje się serwonapędy?

Serwonapędy nierzadko wykorzystywane są w urządzeniach do wykonywania przedmiotów plastikowych, gdzie pozwalają na precyzyjne przesuwanie formy. Znajdują także zastosowanie w zakładach, w których konieczne jest precyzyjne nawinięcie czegoś na rolkę. Wykorzystuje się je w przemysłowych wiertarkach i maszynach służących przestawianiu produktów na składnicach.

Powiązane wpisy