Automatyka dla przemysłu 

Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Potrzebujesz motoreduktorów kątowych? Wejdź na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to po prostu nierozłączny układ napędowy składający się z silnika oraz przekładni. Jak pracują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania

Motoreduktory pozwalają efektywniej korzystać z silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze występuje drobna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne moduły jak sprzęgła czy hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe układy, które da się bez trudu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a wręcz miesiące, na czasochłonne pomiary oraz testy pojedynczych kompletów części. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do niewielkich, średnich lub dużych obciążeń, jak również do długotrwałego bądź krótkotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię kilkustopniową, pozwala otrzymać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Wykorzystanie oraz typy motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku typów silników (DC, BLDC, AC czy szeregowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Nie ma z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to logistyka, przemysł czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, takie jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, atrakcje w parku rozrywki albo wertykulatory. Duże spektrum ich mocy, wielkości oraz typów użytych w nich silników i przekładni spowodowała, iż liczbę realnych zestawów, które teraz mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, lecz w zasadzie w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy