Automatyka dla przemysłu 

Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Masa maszyn, które użytkujemy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, żeby działać stosuje silniki prądu stałego. Olbrzymie lub małe, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, lecz statystyczny człowiek zwykle nie wie, jak są one skonstruowane ani jak działają te urządzenia. Kilka wstępnych informacji o silnikach DC Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym…

Czytaj więcej
Automatyka dla przemysłu 

Do czego wykorzystuje się multiswitch kaskadowy?

Sieci komputerowe obecne są już we wszystkich budynkach. O tym, czy dana instalacja będzie odpowiednia, świadczy mnóstwo parametrów. Musi oczywiście być solidna oraz zapewniać wysoką czytelność przesyłanych sygnałów, ale tak samo istotna będzie opcja bezproblemowego jej powiększenia. Zrobienie kolejnych przyłączy nie może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia trudnych prac – przez to inni odbiorcy nie byliby w stanie przecież przez określony czas połączyć się z siecią. Na szczęście stworzone zostały urządzenia, przez które skalowanie sieci będzie szybkie i bezproblemowe dla odbiorców – chodzi o multiswitche kaskadowe, których użycie od niedawna…

Czytaj więcej
Automatyka dla przemysłu 

Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Motoreduktor to po prostu nierozłączny układ napędowy składający się z silnika oraz przekładni. Jak pracują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej. Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania Motoreduktory pozwalają efektywniej korzystać z silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze występuje drobna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest…

Czytaj więcej
Automatyka dla przemysłu Nasze porady 

Silnik bezszczotkowy czy szczotkowy? Który z nich wybrać i do jakich zastosowań?

Aktualnie w wielu rozwiązaniach silniki szczotkowe zastępuje się ich bezszczotkowymi odpowiednikami. Na czym polega między nimi różnica i które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w konkretnych zastosowaniach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.  Podstawowym zadaniem silnika elektrycznego jest zamienianie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Dzieje się tak, ponieważ prąd dostarczany do silnika wprawia go w ruch. Więcej informacji o zasadzie działania silników elektrycznych znajdziesz w naszym artykule “Jak działa silnik elektryczny?” – zachęcamy do przeczytania. Jak działa silnik szczotkowy? Silnik szczotkowy, często występuje też pod nazwą silnik…

Czytaj więcej
Automatyka dla przemysłu Nasze porady 

Co to jest serwonapęd?

Serwonapędy to elementy układów sterowania maszyn i urządzeń, dzięki którym możliwa jest ich szybsza i bardziej precyzyjna praca. Są chętnie stosowane w robotyce i automatyce przemysłowej. Wyjaśniamy, co to jest i jak działa serwonapęd. Wiele osób nie posiadających wiedzy w temacie motoreduktorów uważa, że jest to po prostu silnik lub silnik wyposażony w układ elektroniczny, który nim steruje. To błąd, ponieważ serwonapędy to zespół urządzeń, które pracuję w zamkniętej pętli sprzężęnia zwrotnego. Ich zadaniem jest pozycjonowanie osi (motoru) względem ustalonych parametrów ruchu (pozycja, prędkość, przyspieszenie, moment obrotowy). Pozycjonowanie może odbywać…

Czytaj więcej
Automatyka dla przemysłu 

Budynkowy wzmacniacz szerokopasmowy

Wzmacniacz szerokopasmowy to wielofunkcyjny sprzęt wykorzystywany przez operatorów kablówek. Zostało ono wyprodukowane w celu wzmacniania i wyrównywania mocy sygnałów biegnących do poszczególnych odbiorców. Gdzie umieszcza się wzmacniasz szerokopasmowy i co go wyróżnia? Wzmacniacz szerokopasmowy – pozwala na odtwarzanie treści interaktywnych Wzmacniacze szerokopasmowe funkcjonują najczęściej w przedziale 50 Hz – 6 MHz. Doskonale filtrują rozmaite nieprawidłowości wywołane np. przez usługi internetowe i umożliwiają odbiór treści multimedialnych. Z reguły zlokalizowane są w budynkach, aby przekazywać sygnał bezpośrednio. Zasilanie sprzętów odbywa się lokalnie lub zdalnie, dzięki czemu ich lokalizacja nie nastręcza żadnych problemów.…

Czytaj więcej
Automatyka dla przemysłu 

Ultra Robotics – poznaj ofertę producentów silników elektrycznych i serwonapędów

Automatyzacja procesów magazynowych i logistycznych oraz szerokie użycie robotyki w najróżniejszych dziedzinach przemysłu, zmusza do sięgnięcia po najlepsze rozwiązania z zakresu sterowania i układów napędowych. Polska firma Ultra Robotics wychodzi naprzeciw temu zapotrzebowaniu proponując między innymi dokładne sterowniki serwomechanizmów i układy napędowe od uznanych światowych producentów. Motoreduktory, przekładnie i silniki DC i BLDC od renomowanych producentów Działająca od ponad dekady na rodzimym rynku spółka Ultra Robotics jest dostawcą przekładni planetarnych i falowych, silników elektrycznych DC, jak również motoreduktorów (AC, DC i BLDC) produkowanych z wysokiej klasy materiałów przez najlepszych globalnych…

Czytaj więcej
Automatyka dla przemysłu 

Skrzynka telekomunikacyjna – czym się kierować?

Skrzynki teletechniczne muszą spełniać wiele oczekiwań i być bardzo ergonomiczne. W sprzedaży dostaniemy wiele ich rodzajów, których konstrukcja musi być przygotowana na każdą ewentualność. W jaki sposób dzielimy skrzynki telekomunikacyjne i jak powinny być zbudowane? Skrzynka telekomunikacyjna – szczeliny wentylacyjne Skrzynka telekomunikacyjna musi być skonstruowana ze wzmocnionego surowca i dodatkowo umożliwiać docieranie sygnałów Wi-Fi. Na rynku znajdziemy kilka kluczowych modeli skrzynek telekomunikacyjnych. Niezwykle popularny model to skrzynka teletechniczna umieszczana na zewnątrz nieruchomości, która musi wytrzymać ingerencje osób niepowołanych oraz ekstremalne warunki. Kolejna grupa to skrzynka umieszczona wewnątrz domów, w której…

Czytaj więcej
Automatyka dla przemysłu 

Chcesz mieć obraz na kilku ekranach? Postaw na transmodulator

Jeśli mówimy o jakości otrzymywanego obrazu, nowoczesna telewizja wymaga stosowania mnóstwa elementów, które umożliwią odbiór różnych programów na naprawdę wysokim poziomie. Elementem, który z całą pewnością zasługuje na naszą uwagę jest transmodulator – urządzenie o dość enigmatycznie brzmiącej nazwie. Transmodulator – co to takiego i do czego służy? Pojęcie to znacznej części z nas zdaje być kompletnie nieznane. Jak się okazuje, transmodulatory mają naprawdę niezwykle szerokie zastosowanie. Ten dość nieznany przyrząd sprawia, że z jednego źródła sygnał transmitowany jest na parę ekranów. Co to dla nas oznacza? Mając transmodulator, można…

Czytaj więcej
Automatyka dla przemysłu 

Czym powinien charakteryzować się węzeł optyczny?

Dzisiejsze instalacji komputerowe niemal zawsze wykonuje się z wykorzystaniem przewodów światłowodowych. Jest to skutkiem wyjątkowych cech tego przewodu – płynności transmisji danych oraz nieznacznych zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego rodzaju nie byłyby w stanie funkcjonować bez właściwych elementów umożliwiających transmisję informacji oraz ich dekodowanie. By zamontować tego typu instalację potrzebne są takie podzespoły jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla działania całej sieci – pozwalają bowiem na modyfikację sygnału ze światłowodu na tradycyjny i dzięki temu zapewnienie usług krańcowym odbiorcom. Jak jednak działają?…

Czytaj więcej